Wszystko co potrzebujesz wiedzieć o wszach i jak z nimi walczyć

My w MAMY z GŁOWY znamy się na wszach. Tu zamieszczamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci zrozumieć i rozwiązać problem wszy w Twojej rodzinie.

O wszach

Wszy głowowe są małe – to nieduże, płaskie owady. Mają około 2-4 mm, są jasnobeżowe, a najedzone – brązowe. Mieszkają we włosach na głowie (choć zdarzają się – ale to raczej ciekawostka – w brwiach i rzęsach). Najczęściej lokują się za uszami i na karku – tam jest najcieplej, a wszy do życia potrzebują dwóch rzeczy – ciepła i krwi. Ich ugryzienia przeważnie swędzą i bolą, a rozdrapywane – powodują ranki i mogą – choć nieczęsto – stać się źródłem zakażeń bakteryjnych. Wszy mają niezwykle chwytne pazurki na końcach nóg – dzięki nim podróżują po włosach i potrafią się ich trzymać naprawdę mocno.

Samice wszy składają  jaja, które przyklejają się bardzo mocnym cementowym klejem do włosów przy samej skórze głowy. Te jaja – czyli gnidy – mają około 1 mm długości i są jasne – trudno je zauważyć zwłaszcza na jasnych włosach. Z gnid po około tygodniu wylęgają się nimfy – czyli młode wszy, które dorastają i po kolejnych dwóch tygodniach zaczynają składać własne jaja.

Jak się przenoszą?

Wbrew obiegowym opiniom wszy nie skaczą i nie latają. Przenoszą się praktycznie poprzez kontakt głowy i włosów osoby zdrowej z głową i włosami osoby zarażonej. U dzieci dotykanie się głowami jest zupełnie naturalne podczas wspólnej zabawy – wystarczy pochylić się nad wspólną zabawką. Podobne kontakty w rodzinie – przy przytulaniu czy pielęgnacji – prowadzą dalej do zarażania pozostałych domowników.

Wesz pozbawiona kontaktu z człowiekiem ginie dosyć szybko – w przeciągu 24-48 godzin. Dłużej mogą przetrwać poza człowiekiem jaja czyli gnidy – nawet do dwóch tygodni, ale one z kolei nie umieją się poruszać.

Choć wszy przenoszą się głównie w bezpośrednim kontakcie, w wyjątkowych przypadkach zarazić się można również poprzez używanie wspólnych poduszek, grzebieni, szczotek, czapek, szalików – choć praktycznie tylko przez dwie doby od używania ich przez kogoś zarażonego.

Jak z nimi walczyć?

Skuteczne zwalczenie wszy jest trudne, ale jak najbardziej możliwe!

Możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów MAMY z GLOWY. To przeszkolone i doświadczone pielęgniarki, które usuwają wszy zawodowo dorosłym i dzieciom. Możesz umówić się na zabieg w salonie lub zamówić wizytę domową. Wszelkie informacje, ceny i listę salonów znajdziesz tu.

W MAMY z GŁOWY do zabiegów używamy wyłącznie bezpiecznych i nietoksycznych preparatów zawierających oleje silikonowe. Korzystamy wyłącznie z preparatów zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu w Polsce. Są one dozwolone do stosowania u niemowląt i małych dzieci bez ograniczeń wiekowych, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Jeśli chcesz zwalczać wszy samodzielnie również polecamy używanie preparatów silikonowych, zawierających dimetikon lub cyklometikon. 

 

Chcesz działać sam – użyj preparatu silikonowego praz dokładnie wyczesz wszy i gnidy metalowym gęstym grzebieniem. Użycie preparatu likwiduje wyklute osobniki i ułatwia wyczesywanie, a mechaniczne usunięcie gnid przerywa zarażenie. Szczegółową videoinstrukcję, jak skutecznie wyczesać gnidy oraz profesjonalny grzebień NitFree Terminator ten sam, którego używamy w naszych salonach znajdziesz na stronie grzebiennawszy.pl.

Znajdziesz tam również polecane przez nas preparaty do zwalczania i profilaktyki wszawicy. Ponadto, jeśli nie możesz skorzystać z naszych usług stacjonarnie – oferujemy również pomoc zdalną – fotodiagnozy, teleporady i videowizyty. Więcej informacji o usługach zdalnych znajdziesz tutaj.

Koniecznie sprawdź głowy wszystkich domowników i innych osób żyjących blisko z osobą zarażoną. W domu do takiej weryfikacji doskonale nadaje się profesjonalny grzebień NitFree Terminator – możesz go kupić u nas przy okazji wizyty lub online. O przypadku wszawicy poinformuj też kolegów i znajomych. To nie wstyd, robisz to dla nich i dla siebie.  

Poinformuj o wszawicy szkołę i przedszkole Twojego dziecka. W placówkach najlepszym rozwiązaniem jest otwarta komunikacja i zorganizowanie przeglądu głów wszystkich dzieci. Pielęgniarki MAMY z GŁOWY mogą przeprowadzić taki przegląd, prowadzimy też spotkania edukacyjne. Naszą ofertę dla instytucji znajdziesz tutaj

Wszy nie żyją długo poza głową człowieka, więc wbrew powszechnym przekonaniom nie jest koniecznie wielkie sprzątanie domu. Dla przerwania zarażenia ZAWSZE  najważniejsze jest pozbycie się wszy i gnid z głowy.

Zmień pościel zarażonej osoby (tylko poszewki!). Możesz dla pewności wyprać je w 60 stopniach, ale wystarczy zwykłe pranie. Zmień również ręczniki.

Odłóż na 48 godzin używane ostatnio czapki. Pamiętaj o kaskach rowerowych! Możesz wyczyścić je odkurzaczem bądź klejącą rolką do ubrań. Inne rzeczy, które trudno wyprć (np. pluszaki) odłóż na 48 godzin lub włóż na noc do zamrażalnika.

Grzebienie, szczotki, akcesoria do włosów włóż w torebce foliowej na noc do zamrażalnika. Albo porządnie umyj i dla pewności zalej wrzątkiem.

W domu odkurz tapicerowane meble albo wyczyść je klejącą rolką do ubrań. Pamiętaj też o fotelikach i fotelach samochodowych którymi podróżował zarażony

Dopóki wszawica nie zostanie zwalczona w środowisku dziecka, koniecznie spinaj długie włosy. Rozważ używanie preparatów odstraszających wszy – są dostępne zarówno w formie aerozoli, jak i np. gumek do włosów.  Możesz je kupić w aptekach, sklepach internetowych, są też dostępne w naszych salonach. W salonach mamy też testery – możesz obejrzeć i wypróbować dany produkt przed jego kupnem.

Jeśli usuwałeś wszy samodzielnie regularnie sprawdzaj włosy po kuracji – najlepiej przez kilka najbliższych tygodni. Upewnisz się, że zarażenie zostało skutecznie przerwane. 

Jak się chronić?

Niestety, nie ma 100% sposobu na uchronienie się przed zarażeniem wszami. Gdyby tak było, to przecież nasze dzieci nie miałyby wszy!

Co może pomóc uniknąć ponownego zarażenia?

Koniecznie związuj / zaplataj długie włosy u dziecka na czas kontaktów z rówieśnikami. Ciasne fryzury blisko głowy to najlepsza możliwa ochrona przed wszami!

Poinformuj o wszawicy znajomych rodziców.

Zapytaj o przeglądy włosów w szkole lub przedszkolu dziecka. Pielęgniarki MAMY z GŁOWY mogą to zrobić.

Regularnie sprawdzaj włosy
dziecku, żeby jak najszybciej stwierdzić ewentualne zarażenie. 

Do sprawdzania możesz użyć profesjonalnego grzebienia NitFree Terminator

 

Choć szansa zarażenia się tą drogą jest znikoma, naucz dziecko nie pożyczania grzebieni, szczotek czy czapek.

Używaj preparatów odstraszających wszy do czasu pozbycia się wszawicy z najbliższego otoczenia dziecka. Możesz kupić je w naszych salonach.

Nie rezygnuj z przytulania! Nie ograniczaj dziecku kontaktów z innymi dziećmi. W dzisiejszym świecie to ważniejsze niż ryzyko złapania wszy!

Jak traktować dziecko, które ma wszy?

Mieć wszy wcale nie jest łatwo. 

Wszy mogą powodować u dziecka ogromny stres. Zazwyczaj mocno swędzi głowa, drapanie powoduje ranki, co po prostu boli. Im bardziej swędzi i boli tym trudniej się bawić, skoncentrować na nauce, spać.

Kolejnym problemem jest odbiór środowiska. Na jakimś etapie wszawica się ujawnia – ktoś z rodziny albo samo dziecko zauważy chodzącą wesz, wszawica może zostać odkryta podczas wizyty u fryzjera czy kontroli głowy w szkole.

Żadna matka nie przyjmuje informacji o wszach u dziecka z radością.

Zazwyczaj powoduje to złość, frustrację, niedowierzanie. Dziecko – nawet małe – doskonale odbiera te emocje. Czuje się winne, myśli, że zrobiło coś źle, że coś zepsuło. Jeśli informacja o wszawicy dotrze do rówieśników – dziecko narażone jest na złośliwości, poniżanie, wyśmiewanie, alienację. Wiemy, że tak nie powinno być – ale tak się dzieje. Wszawica nadal jest tematem tabu, a wszy u dziecka bywają powodem do wstydu.

Proces usuwania wszy – podobnie jak np. zwyczajne strzyżenie u fryzjera – jest również niewygodne dla dziecka. Powinno cierpliwie siedzieć podczas kiedy ktoś robi coś z jego włosami. To trudne i często kompletnie niezgodne z temperamentem dzieci.

Dziecko nie jest winne tego, że ma wszy! Nie wolno go za to obwiniać, oskarżać, ani tym bardziej karać. Wszawica to zwyczajna przypadłość – przecież nie karzemy nastolatki za to, że ma trądzik – raczej współczujemy jej i staramy się pomóc! Identyczną postawę przyjmijmy wobec dziecka z wszami, niezależnie od naszej frustracji i złości. Współczuj mu i skoncentruj się na rozwiązaniu problemu. Będzie nam wszystkim łatwiej.

Blog

Błędne przekonania na temat wszawicy

Błędne przekonania na temat wszawicy

Błędne przekonania na temat wszawicy Wszy są powszechnym i uporczywym problemem wśród wielu ludzi. Istnieje wiele mitów, na temat wszawicy, które zostały utrwalone przez lata. W tym wpisie opiszemy pięć powszechnych błędnych przekonań na temat wszy i wyjaśnimy,...

O wszach rozmawiamy z portalem e-dziecko

O wszach rozmawiamy z portalem e-dziecko

Portal e-dziecko zaprosił nas do rzetelnej rozmowy o wszach! Dziękujemy i polecamy lekturę! https://www.edziecko.pl/rodzice/7,79361,29511241,zawodowo-usuwa-wszy-trzeba-sie-cieszyc-ze-dzieci-je-maja.html  

O epidemii wszawicy rozmawiamy z Gazetą Wyborczą

O epidemii wszawicy rozmawiamy z Gazetą Wyborczą

O epidemii wszawicy w szkołach i przedszkolach Magda Adamiak rozmawia z Gazetą Wyborczą w Sosnowcu. Dziękujemy za zaproszenie do rozmowy i zachęcamy do lektury! W salonie usuniesz wszy profesjonalnie, przy filiżance kakao...

Jak rozmawiać z dzieckiem o wszach?

Jak rozmawiać z dzieckiem o wszach?

Jak rozmawiać z dzieckiem o wszach? Wszy budzą emocje. Rozmowa z dziećmi na trudne tematy może być wyzwaniem dla każdego rodzica. Jak rozmawiając o wszach zachować spokój, wytłumaczyć najważniejsze kwestie w przystępny i zrozumiały sposób? Na początek warto zaznaczyć,...

Rozmawiamy o wszach z MEDONETEM

Rozmawiamy o wszach z MEDONETEM

Portal MEDONET zaprosił nas do  wnikliwej rozmowy o wszach! Bardzo dziękujemy i polecamy lekturę!   https://www.medonet.pl/choroby-od-a-do-z/choroby-pasozytnicze,ewa-profesjonalnie-usuwa-wszy--jedna-trzecia-naszych-klientow-to-dorosli,artykul,42282095.html  ...

Moje pierwsze wszy – czyli wszawica dla początkujących.

Moje pierwsze wszy – czyli wszawica dla początkujących.

Pierwszy raz masz kontakt z wszami i nie wiesz co zrobić?     Oto gotowy plan działania:     1. Żeby w ogóle zaczynać walkę z wszami musisz być przekonana, że to co widzisz to na pewno wszy i gnidy.   Zajrzyj tutaj, aby dowiedzieć się więcej:      ...

Jak posprzątać dom po zakończonej wszawicy?

Jak posprzątać dom po zakończonej wszawicy?

Jak posprzątać dom po zakończonej wszawicy? Sprzątanie domu przy wszawicy często uważa się sprzątanie za wyjątkowo trudne i wymagające zadanie. Nic bardziej mylnego. Wszy nie żyją poza głową człowieka, więc w zasadzie sprzątanie domu po epizodzie wszawicy jest...

Wszy – jak sprawdzić główkę dziecka?

Wszy – jak sprawdzić główkę dziecka?

Wszy - jak sprawdzić głowę dziecka? Sprawdzanie głowy pod kątem wszawicy może wydawać się trudne, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliście i nie wiecie jak się do tego zabrać. Dorosłe wszy są wielkości wielkości ziarna sezamu, ale sprawnie chowają się we...

Ile żyją wszy poza głową?

Ile żyją wszy poza głową?

Ile żyją wszy poza głową? Wszy - jak długo żyją poza głową? To pytanie, które sprawia, że wielu rodziców drapie się po głowie, całkiem dosłownie. Niepokojące jest samo myślenie o pasożytach pełzających po głowie czy po ciele… Wszy to małe owady, które żywią się ludzką...

Czy wszy skaczą? Obalamy popularny mit

Czy wszy skaczą? Obalamy popularny mit

Czy wszy skaczą? Obalamy popularny mit Bardzo wiele osób uważa, że wszy ludzkie skaczą i mają skrzydła, i właśnie tak przenoszą się na nowe głowy. Obalmy ten mit! Wszy nie potrafią skakać ani latać. Mają sześć małych nóżek, zakończonych zaokrąglonymi pazurami...

Webinar o wszawicy w abcZdrowie.pl

Webinar o wszawicy w abcZdrowie.pl

Portal abcZdrowie.pl zaprosił nas jako eksperta do udziału w webinarze na temat wszawicy. Kto nie oglądał na żywo - może zobaczyć tu https://www.facebook.com/abcZdrowie/videos/1061971474523946 Dziękujemy za zaproszenie!

Pułapki w walce z wszawicą – pomijanie wyczesywania…

Pułapki w walce z wszawicą – pomijanie wyczesywania…

Dlaczego zwalczanie wszawicy w praktyce jest takie trudne? W każdej aptece w Polsce są dostępne preparaty przeznaczone do zwalczania wszawicy. Najpopularniejsze z nich to Nitolic, Nyda, Hedrin czy  Sora, ale jest całe mnóstwo innych, mniej popularnych marek. Na...

Wszy w Wysokich Obcasach

Wszy w Wysokich Obcasach

Jako że wszowy sezon w pełni - Wysokie Obcasy przypominają nasz tekst o wszawicy... https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/

Edukujemy w Poradniku Rodzica na Powrót do szkoły!

Edukujemy w Poradniku Rodzica na Powrót do szkoły!

Jeśli powrót do szkoły to koniecznie rozmowa o wszawicy. Jeśli rozmowa o wszawicy to koniecznie z ekspertami z MAMY z GŁOWY! Tym razem edukujemy w Poradniku Rodzica - BACK TO SCHOOL. Polecamy lekturę i dziękujemy za zaproszenie!...