Błędne przekonania na temat wszawicy

Wszy są powszechnym i uporczywym problemem wśród wielu ludzi. Istnieje wiele mitów, na temat wszawicy, które zostały utrwalone przez lata. W tym wpisie opiszemy pięć powszechnych błędnych przekonań na temat wszy i wyjaśnimy, dlaczego nie są one prawdziwe.

Rzetelna wiedza na temat wszy pomaga się przed nimi chronić i skutecznie je zwalczać.

Mity dotyczące wszawicy

Każdy z nas słyszał pewne mity o wszach. Większość z nich nie ma zupełnie poparcia w faktach. A więc jak jest naprawdę?

Wszy oznaczają brak higieny

Bardzo wiele osób ma przekonanie, że wszy biorą się z brudu. Ma to zapewne związek z rozpowszechnionymi kiedyś wszami odzieżowymi, które w istocie mieszkały w długo noszonej, niepranej odzieży. Ale to są zupełnie inne wszy! Wszy głowowe nie mają absolutnie żadnego związku z higieną, i nie są dowodem jakichkolwiek zaniedbań pielęgnacyjnych. Wszy głowowe doskonale znoszą mycie głowy, kąpiel czy prysznic. Zarażenie wszami nie bierze się z brudu, ale z kontaktu z osobą zarażoną tymi pasożytami. Wszy mieszkają zarówno w brudnych, jak i w czystych włosach – nie ma to dla nich różnicy!

Zwierzęta domowe mogą przenosić wszy na ludzi

Innym błędnym przekonaniem jest to, że zwierzęta domowe mogą przenosić wszy na ludzi.

To nie jest prawda. Psy, koty czy inne zwierzęta domowe i dzikie również mogą mieć wszy, ale na nich pasożytują inne, specyficzne gatunki! Wszy ludzkie nie mogą żyć na żadnym innym gospodarzu (żywicielu) oprócz człowieka. Tak więc my – ludzie – wszami zarażamy się tylko od innych ludzi, a nie od zwierząt.

Wszy skaczą

Jest to jedno z najczęstszych błędnych przekonań na temat wszy. W rzeczywistości wszy nie mogą przeskoczyć ani przelecieć z osoby na osobę. Wszy poruszają się pełzając po włosach – robią to bardzo szybko i sprawnie. Rozprzestrzeniają się więc poprzez bezpośredni kontakt między ludźmi, w kontakcie włosów z włosami. Czasami – w sporadycznych przypadkach – można zarazić się poprzez dzielenie się przedmiotami takimi jak czapka, czy akcesoria do włosów, jeśli niedawno były używane przez osobę zarażoną wszawicą.

Wszy przenoszą niebezpieczne zakaźne choroby

W naszej strefie klimatycznej wszy nie są dziś wektorem żadnych chorób – takie jest jednoznaczne stanowisko ekspertów medycznych. Ten mit ma swoje korzenie w historii – wszy odzieżowe roznosiły kiedyś groźne, śmiertelne choroby takie jak choćby tyfus plamisty. Były zresztą z tego powodu wykorzystywane jako zwierzęta laboratoryjne w produkcji szczepionek przeciwko tyfusowi. Był to wynalazek wspaniałego biologa i parazytologa Rudofla Weigla, który utworzył we Lwowie Instytut Badawczy produkujący te szczepionki. Co ciekawe, ponieważ wszy laboratoryjne wymagały regularnego karmienia ludzką krwią, trudnili się specjalnie zatrudnieni karmiciele wszy!

Osoby z krótkimi włosami nie mają wszy

Osoby z każdą długością fryzury, z każdym rodzajem i kolorem włosów i w każdym wieku mogą zarazić się wszami. Wszom wystarczy kilka milimetrów włosów do przyklejenia gnid – zdarzają się kolonie wszy w całkiem króciutkich fryzurach. Oczywiście przy krótkich włosach wszawicę jest znacznie łatwiej zidentyfikować i zwalczyć, ale nie znaczy to, że posiadacze krótkich włosów są odporni na pojawienie się tych pasożytów.

Zwalczanie wszy

Zastanawiasz się jak pokonać wszy? Zwalczanie wszy obiektywnie nie jest trudne, jednak zawsze wymaga bardzo dokładnego wyczesania gnid z włosów. Gnidy, czyli wszowe jajka są bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym preparatów przeznaczonych do zwalczania wszawicy. Dlatego jedynym sposobem pewnego przerwania zarażenia jest ich mechaniczne usunięcie. Do wyczesania gnid niezbędny jest gęsty metalowy sztywny grzebień – szczególnie polecamy NitFree Terminator – profesjonalny grzebień używany przez pielęgniarki w salonach profesjonalnego usuwania wszy. Takim grzebieniem usuniesz wszy znacznie szybciej i skuteczniej niż grzebieniami dodawanymi do preparatów.

Jeśli nie masz cierpliwości, czasu lub ochoty na samodzielne usuwanie wszawicy zapraszamy do skorzystania z profesjonalnych usług MAMY z GŁOWY, świadczonych przez pielęgniarki w salonach stacjonarnych i podczas wizyt domowych.

Profesjonalny zabieg usuwania wszy i gnid gwarantuje natychmiastowe i skuteczne pozbycie się wszawicy.