Strefa wiedzy

My w MAMY z GŁOWY znamy się na wszach. Tu zamieszczamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci zrozumieć i rozwiązać problem wszy w Twojej rodzinie.

O wszach

Wszy głowowe są małe – to nieduże, płaskie owady. Mają około 2-4 mm, są jasnobeżowe, a najedzone – brązowe. Mieszkają we włosach na głowie (choć zdarzają się – ale to raczej ciekawostka – w brwiach i rzęsach). Najczęściej lokują się za uszami i na karku – tam jest najcieplej, a wszy do życia potrzebują dwóch rzeczy – ciepła i krwi. Ich ugryzienia przeważnie swędzą i bolą, a rozdrapywane – powodują ranki i mogą – choć nieczęsto – stać się źródłem zakażeń bakteryjnych. Wszy mają niezwykle chwytne pazurki na końcach nóg – dzięki nim podróżują po włosach i potrafią się ich trzymać naprawdę mocno.

Samice wszy składają  jaja, które przyklejają się bardzo mocnym cementowym klejem do włosów przy samej skórze głowy. Te jaja – czyli gnidy – mają około 1 mm długości i są jasne – trudno je zauważyć zwłaszcza na jasnych włosach. Z gnid po około tygodniu wylęgają się nimfy – czyli młode wszy, które dorastają i po kolejnych dwóch tygodniach zaczynają składać własne jaja.

Jak się przenoszą?

Wbrew obiegowym opiniom wszy nie skaczą i nie latają. Przenoszą się praktycznie poprzez kontakt głowy i włosów osoby zdrowej z głową i włosami osoby zarażonej. U dzieci dotykanie się głowami jest zupełnie naturalne podczas wspólnej zabawy – wystarczy pochylić się nad wspólną zabawką. Podobne kontakty w rodzinie – przy przytulaniu czy pielęgnacji – prowadzą dalej do zarażania pozostałych domowników.

Wesz pozbawiona kontaktu z człowiekiem ginie dosyć szybko – w przeciągu 24-48 godzin. Dłużej mogą przetrwać poza człowiekiem jaja czyli gnidy – nawet do dwóch tygodni, ale one z kolei nie umieją się poruszać.

Choć wszy przenoszą się głównie w bezpośrednim kontakcie, zarazić się można również poprzez używanie wspólnych poduszek, grzebieni, szczotek, czapek, szalików – choć praktycznie tylko przez dwie doby od używania ich przez kogoś zarażonego.

Jak z nimi walczyć?

Skuteczne zwalczenie wszy jest trudne, ale jak najbardziej możliwe!
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów służących zwalczaniu wszy – to przede wszystkim szampony. Zazwyczaj są one dosyć skuteczne, przy ścisłym zastosowaniu się do zaleceń producentów, włączając powtarzanie zabiegów oraz dokładne usuwanie gnid. To ostatnie w warunkach domowych jest często trudno osiągalne, wymaga bowiem czasu, anielskiej cierpliwości, dokładności i – dobrego wzroku. A kilka przeoczonych gnid może w ciągu kilku tygodni doprowadzić do powrotu problemu w całej rozciągłości! I cały proces zaczyna się od nowa. Dlatego lepiej, żeby zabieg przeprowadziła osoba, która zajmuje się tym zawodowo.
Producenci preparatów zalecają, aby kuracji profilaktycznie poddała się cała najbliższa mieszkająca wspólnie rodzina. W praktyce dobrze przynajmniej porządnie sprawdzić głowy wszystkim domownikom. Jeśli zdecydujesz się na zabieg profilaktyczny dla rodziny  – preparaty do użytku domowego kupisz bez recepty w aptece, są też dostępne w naszym salonie.
Dla pewności powłoczki na poduszki i prześcieradła trzeba wyprać w 60 stopniach (w temperaturze około 53 stopni wszy giną po 5-10 minutach). Pranie należy się też czapkom i szalikom, zwłaszcza używanym przez zarażoną osobę przez dwa ostatnie dni. Inne rzeczy które trudno wyprać (np. pluszaki) trzeba zamknąć w foliowej torbie na 2 tygodnie albo włożyć do zamrażalnika – wszy i gnidy giną w ujemnych temperaturach. W czasie mrozu – można rzeczy wystawić na zewnątrz.
Grzebienie, szczotki, akcesoria do włosów najłatwiej porządnie umyć i dla pewności wymoczyć w gorącej wodzie o temperaturze 60 stopni (to raczej woda z czajnika niż z kranu – sprawdziłyśmy)
Nie ma jednak potrzeby (co wyraźnie mówią m.in. zalecenia amerykańskiej organizacji CDC) prowadzenia wielkiego sprzątania i dezynfekcji domu. Wystarczy odkurzyć podłogę i tapicerowane meble. Pamiętajmy też o fotelikach i fotelach samochodowych, którymi podróżował zarażony. ZAWSZE dla rozwiązania problemu najważniejsze jest pozbycie się wszy i gnid z włosów.

Jeśli dziecko zaraziło się wszami, to znaczy, że występują one w jego otoczeniu. Sprzyja to niestety ponownemu zarażeniu. Dopóki wszawica nie zostanie wytępiona w środowisku dziecka, rozważ używanie preparatów odstraszających wszy – są dostępne zarówno w formie aerozoli, jak i np. gumek do włosów.  Możesz je kupić w aptekach, sklepach internetowych, są też dostępne w naszym salonie. W salonie mamy też testery – możesz obejrzeć i wypróbować dany produkt przed jego kupnem.

Jak się chronić?

Niestety, nie ma 100% sposobu na uchronienie się przed zarażeniem wszami. Gdyby tak było, to przecież nasze dzieci nie miałyby wszy!

Co może pomóc uniknąć ponownego zarażenia?

Związuj / zaplataj długie włosy u dziecka na czas kontaktów z rówieśnikami.
Naucz dziecko, żeby nie pożyczać między sobą grzebieni, szczotek, opasek, czapek czy ręczników.

Regularnie sprawdzaj włosy
dziecku, żeby jak najszybciej
odkryć i zwalczyć wszy.

Zachęcaj rodziców najbliższych przyjaciół dziecka do zwalczania wszy u wszystkich w jednym czasie!
(Tak, wiemy, że to trudne…).

Używaj preparatów odstraszających wszy do czasu pozbycia się wszawicy z najbliższego otoczenia dziecka. Możesz kupić je w naszym salonie.

Blog

Jak wygląda gnida? Zwalczanie wszy w praktyce

We włosach dzieci można znaleźć mnóstwo rzeczy. Absolutnie powszechny jest brokat i plastelina. Poza tym oczywiście łupież, złuszczony naskórek, piasek, resztki śniadania, ciemieniucha… Jeśli dziecko ma wszawicę, na jego głowie znajdujemy też gnidy, a czasem chodzące...

czytaj dalej
Call Now Button