Czy wszy skaczą? Obalamy popularny mit

Bardzo wiele osób uważa, że wszy ludzkie skaczą i mają skrzydła, i właśnie tak przenoszą się na nowe głowy. Obalmy ten mit! Wszy nie potrafią skakać ani latać. Mają sześć małych nóżek, zakończonych zaokrąglonymi pazurami chwytnymi, dzięki którym bardzo sprawnie poruszają się po włosach. Właśnie po włosach przechodzą z jednej głowy na drugą, ale zarażenie wszami wymaga bezpośredniego kontaktu głowa do głowy.

stadia-rozwojowe-wszy

Stadia rozwojowe wszy

Jaka jest różnica między gnidami a wszami?

Wiele osób uważa, że ​​gnidy i wszy to to samo – ale to zupełnie co innego!. Gnidy to nazwa jaj, które składają samice wszy. Po wykluciu się nimfy, czyli młodej wszy z takiego jaja pozostaje pusta, biaława skorupka. Gnidy lub skorupki są często pierwszą rzeczą, którą zauważamy u osoby zarażonej wszawicą, często można je pomylić z łupieżem. W przeciwieństwie do łupieżu gnidy są jednak mocno przytwierdzone do włosów, mają też regularny, owalny kształt.

Czy gnidy lub wszy znikną same?

Niestety, ale nie. Jeśli wszowa rodzina zasiedliła już głowę, nigdzie się sama nie wybierze… Żeby pozbyć się wszawicy trzeba nie tylko zlikwidować wyklute osobniki – czyli nimfy (młode wszy) i dorosłe wszy, ale też gnidy. Gnidy i skorupki przyklejone do włosów pozostaną na nich kilka miesięcy, a nawet pół roku. Zawsze jest ryzyko, że z pozostawionych gnid coś się wykluje, i wszawica powróci. Dodatkowo, mając gnidy na włosach nie jesteśmy w stanie stwierdzić nowego zarażenia! Dlatego też gnidy trzeba mechanicznie usunąć, najlepiej wyczesać metalowym, gęstym grzebieniem. Polecamy grzebień NitFree Terminator – profesjonalny grzebień, który wyczesuje wszy i gnidy znacznie szybciej i skuteczniej. Korzystają z niego profesjonaliści na całym świecie. 

Wszy a higiena

Higiena nie ma wpływu na to, czy Twoje dziecko zarazi się wszami czy nie. Wszy nie biorą się z brudu – to mit – wszy żywią się krwią, a nie brudem. Wszy doskonale mieszkają sobie w czystych włosach, nie przeszkadza im mycie głowy, potrafią przetrwać pod wodą nawet kilka godzin. 

Wszy przenoszenie – czy wszy skaczą?

Pytanie, czy wesz skacze lub lata jest bardzo powszechne. Wszy rozprzestrzeniają się poprzez kontakt fizyczny – zetknięcie włosów z włosami. Nie potrafią latać ani skakać. Czasem, ale zupełnie wyjątkowo można zarazić się za pośrednictwem przedmiotów, które mają kontakt z włosami na głowie – poprzez szczotki do włosów, gumki, opaski, czapki, ręczniki. Jednak przypadki takie są sporadyczne, ponieważ wszy potrzebują żywego organizmu, i nie opuszczają swojego żywiciela – chyba, że przechodząc bezpośrednio na inną głowę. Na głowie wszy mają wszystko, czego potrzebują do życia – ciepło, wilgoć, pożywienie i partnerów do rozrodu! Poza człowiekiem wesz potrafi przeżyć maksymalnie 48 godzin, ale znacznie wcześniej odwadnia się na tyle że nie stanowi już żadnego zagrożenia.