Jak posprzątać dom po zakończonej wszawicy?

Sprzątanie domu przy wszawicy często uważa się sprzątanie za wyjątkowo trudne i wymagające zadanie. Nic bardziej mylnego. Wszy nie żyją poza głową człowieka, więc w zasadzie sprzątanie domu po epizodzie wszawicy jest niepotrzebne. Oczywiście dla pewności warto wykonać podstawowe czynności, ale zdecydowanie ważniejsze jest bardzo dokładne usunięcie wszy i gnid z głowy i sprawdzenie głów wszystkich domowników.

Często zdarza się tak, że działania na zarażonej głowie ograniczają się do zastosowania szamponu czy płynu z apteki, nie sprawdzamy głów pozostałych osób mieszkających wspólnie z zarażonym („bo się nie drapią!” a wszawica nie zawsze swędzi, a do tego wczesne stadia nie swędzą prawie wcale!), za to energia koncentruje się na wielkim sprzątaniu domu. Takie działanie to prosta droga do porażki. 

Wszy to nie pluskwy! Nie żyją w materacach, nie chowają się w pościeli! Przy wszach trzeba się skupić na sprzątaniu głów, a nie mieszkań. Jeśli chodzi o działania poza głową – poniżej znajdziesz szczegółowe wskazówki!

 

Jak pozbyć się wszy z domu – sprzątanie domu po wszach

Podkreślamy jeszcze raz – kluczem do przerwania zarażenia wszawicą jest usunięcie wszy i gnid z włosów! Koniecznie też trzeba sprawdzić głowy wszystkich domowników, i poinformować najbliższe otoczenie dziecka o tym, że miało wszy! Walka z wszami to sport zespołowy – trzeba zmobilizować do działania innych Rodziców, inaczej wszawica będzie krążyć w nieskończoność wśród koleżanek czy kolegów.

Jak sprawdzić głowy – dowiesz się z tego wpisu! A szczegółową videoinstrukcję jak usunąć wszy i gnidy znajdziesz w tym filmie. Zapraszamy też do salonów MAMY z GŁOWY do skorzystania z usług pielęgniarek. Zabiegi usuwania wszy wykonywane przez profesjonalistów są szybkie i skuteczne

Gdy już uporamy się z wszami i gnidami na włosach, czas na podstawowe czynności porządkowe w domu. A więc:

  • zmień pościel (tylko poszewki) i ręczniki, z których korzystała zarażona osoba. Wystarczy im zwykłe pranie, choć dla pewności możesz wyprać je w 60 stopniach. To w zupełności wystarczy! Nie trzeba wygotowywać, maglować czy prasować gorącym żelazkiem!
  • akcesoria do włosów (szczotki, spinki, gumki, opaski) najłatwiej zamknąć w strunowej torebce i włożyć na noc do zamrażalnika. To najprostsze rozwiązanie – nie trzeba nic myć, suszyć ani wycierać.
  • czapki / kaski  czy inne miękkie rzeczy, które miały styczność z włosami zarażonej osoby po prostu odłóż na 48h. Jeśli chcesz używać ich wcześniej – włóż je na noc do zamrażalnika, lub po prostu wyczyść klejącą rolką do ubrań.
  • odkurz tapicerowane meble lub wyczyść je klejącą rolką do ubrań. To samo dotyczy fotelików samochodowych.

Środki owadobójcze do użycia w pomieszczeniach

Absolutnie nie ma konieczności używania w pomieszczeniach środków owadobójczych – sprayów czy proszków! W przypadku wszy nie ma to żadnego uzasadnienia. Pieniądze wydaj na dobry grzebień do usuwania wszy i gnid, a nie na toksyczne preparaty!

 

Kwarantanna zabawek

Nie ma konieczności pakowania zabawek w szczelne worki i wysyłania ich na kwarantannę. Szansa, że jakakolwiek żywa wesz zaplątała się w zabawki jest minimalna. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność – włóż ulubioną przytulankę dziecka do zamrażarki. Jeśli dziecko z nią śpi – włóż ją po prostu na cały dzień. I tyle.

 

Sprzątanie w szkołach czy przedszkolach 

Jeśli wszawica występuje w szkole czy przedszkolu dziecka, Rodzice często oczekują od placówki podjęcia specjalnych działań – profesjonalnej dezynfekcji, czy nawet wymiany dywanów czy szafek w szatni. Takie działania są zupełnie niepotrzebne i nie wpływają na zlikwidowanie wszawicy! Dzieci zabierają wszy na noc do domu na swoich głowach! Wszy nie nocują w przedszkolnych dywanach, tylko we włosach dzieci!

 

Sprzątaj głowy nie mieszkania!

Na koniec jeszcze raz podkreślamy – wszy potrzebują żywego gospodarza, aby przeżyć. Nie żyją poza ludzkimi głowami. Dla skutecznego zwalczania wszawicy niezbędne jest usunięcie wszy i gnid z włosów oraz sprawdzenie głów wszystkich mieszkańców naszego domu. Sprzątanie domu do czynność uzupełniająca!

Jeśli potrzebujesz pomocy w skutecznym zwalczaniu wszawicy – zadzwoń do nas już dziś i pozwól, że pomożemy Ci uporać się z problemem.

Znamy się na wszach jak nikt. Usuwamy je zawodowo!