Preparaty profilaktyczne odstraszające wszy – przegląd oferty rynkowej

Nasze zestawienie rozpoczynamy nietypowo, podsumowaniem. Wiemy, że tylko najwytrwalsi wytrzymają do końca – przeczytają składy i przeanalizują ostrzeżenia. Więc na początek wnioski:

Preparaty profilaktyczne są dostępne w dwóch formach – gumki i psikacze.

GUMKI

Zaczynamy od gumek, bo są one najchętniej wybierane przez naszych klientów – po prostu są najłatwiejsze w stosowaniu. A przy okazji – żeby zastosować gumkę trzeba związać włosy, co już z definicji przeciwdziała zarażaniu wszawicą. A więc już na starcie mamy dwa w jednym. Na rynku znajdziemy dwie marki gumek przeciw wszom – Leeloop i CichoWsza.

Najpierw różnice.

Zacznijmy od NAJISTOTNIEJSZEJ KWESTII dla bywalczyń naszego salonu. Absolutnie priorytetowej. Jedynej prawdziwie ważnej.

Kolory. Leeloop są różowe i zielone. CichoWsza różowe i granatowe. Po dwie w każdym kolorze. Drążąc temat – to są jeszcze zupełnie inne róże. Różowy w CichoWsza jest bardziej fuksjowy, a w Leeloop bardzo jaskrawo różowo-pomarańczowy, po prostu żarówiasty. W gumkach Leeloop kolor jest wyraźnie oznaczony na opakowaniu, a w CichoWsza dziewczynki mówią, że kolor się losuje (choć to nieprawda – nazwa koloru po angielsku jest nadrukowana na końcu numeru serii na każdej sztuce – ale jak się tego nie wie, to rzeczywiście trudno zauważyć).

Leeloop mają w opakowaniu instrukcję, w której pokazują różne uczesania i oceniają ich skuteczność w ochronie przed wszami. Świetne, obrazowe podejście do tematu – i rzeczywiście pokazuje, że fryzura fryzurze nierówna.

Leeloop są znacząco mniejsze  – są wielkości zwyczajnej gumki. CichoWsza są bardzo duże, przy dziecięcych włosach wymagają czasem wielokrotnego oplecenia kucyka.

Na gumkach Leeloop jest napisane, że nie były testowane na zwierzętach. Trochę nas to zdziwiło – jak badano więc ich skuteczność w odstraszaniu wszy? A może w opinii producenta wszy to nie zwierzęta 🙂

Teraz podobieństwa – gumki obu producentów sprzedawane są w zestawach po 4 sztuki – każda zapakowana w osobne opakowanie. Jedna gumka starcza na dwa tygodnie, więc opakowanie to dwa miesiące. Pachną bardzo intensywnie, zwłaszcza zaraz po wyjęciu z opakowania. W salonie mamy gumki wyjęte z opakowania przed 8 tygodniami – co prawda leżą w pudełku, a nie wietrzeją na włosach, ale obie dalej pachną dość mocno.

Oba rodzaje są dopuszczone dla dzieci powyżej 3 roku. I obu nie należy moczyć.

Resumując – główne różnice dotyczą kolorów i wielkości gumek, dodatkowo Leeloop ma bardzo dobrą instrukcję stosowania.

PSIKACZE

Tu oferta rynkowa jest znacznie szersza.  Poniżej zestawienie 5 najpopularniejszych preparatów. Na końcu znajdziecie zestawienie składów, objętości, ostrzeżeń i innych rzeczy zebranych z ulotek i opakowań preparatów. Ale najpierw opis naszych testów na włosach:

A więc wzięłyśmy 5 kucyków zrobionych na tej samej głowie z tych samych włosów, i popsikałyśmy je każdym z preparatów – Hedrin Ochrona, Sora Lotion, Paranit Ochronny, Nitolic Protect Plus i Sora Protect . Każdym z preparatów zrobiłyśmy dwa psiki.

Co się działo zaraz po popsikaniu – wszystkie preparaty „zmoczyły” włosy. Hedrin osadził się na kucyku w formie drobniutkich kropelek, które szybko zniknęły. Wszystkie preparaty wyschły w podobnym czasie – są dosyć lotne. Jeden z preparatów – Paranit – ma nawet na opakowaniu adnotację, że jest samoschnący. Pozostałe szczęśliwie wyschły równie samodzielnie mimo braku takiej adnotacji….

Po wyschnięciu większość preparatów nie pozostawiła na włosach osadu –  kucyki wyglądały na suche i czyste. Jedynie włosy popsikane Sora Protect miały wyraźnie tłustszą powłokę (o czym zresztą lojalnie pisze w ostrzeżeniach sam producent).

Żaden z preparatów nie sklejał włosów i nie przeszkadzał w rozczesywaniu (choć nasze kucyki nie były bardzo wielkie ani specjalnie potargane).

ZapachSora Lotion, Sora Protect, Nitolic Prevent Plus i Paranit Ochronny mają dosyć podobną nutę zapachową – w ich składzie znajdziemy olejki miętowe / mentolowe, cytonellę, lawendę, a także w niektórych szałwię, tymianek, rozmaryn, nagietek, rumianek, miodlę indyjską.  Trudno dyskutować o zapachach – część z naszych klientów określa tę nutę jako antykomarową. Inaczej pachnie Hedrin Ochrona – wg producenta to zapach mango i pomarańczy (w składzie ma po prostu aromat – limonen).

Teraz o intensywności – zaraz po popsikaniu zdecydowanie najsilniej pachnie Sora Protect, a potem Hedrin Ochrona. Mniejszą intensywność zapachu mają Sora Lotion, Paranit Ochronny i Nitolic Prevent Plus .

Po 3 godzinach – zapach Sory Lotion, Paranit Ochronny i Nitolic Prevent Plus są słabo wyczuwalne. Hedrin Ochrona jest nadal wyczuwalny, a Sora Potect pachnie niemal tak samo intensywnie jak po aplikacji. Oczywiście mówimy tu o wyczuwaniu przez człowieka. Trudno nam ocenić, co mówi węch wszy…

Wszystkie preparaty zmywają się zwykłym szamponem bez śladu. Po jednokrotnym zastosowaniu nie widać wpływu na włosy.

A więc – dane z naszych testów i podsumowanie najważniejszych danych z ulotek:

  • Preparaty są zarejestrowane jako kosmetyki (Sora Lotion, Paranit Ochronny) lub wyroby medyczne (Sora Protect, Nitolic Prevent Plus i Hedrin Ochrona)
  • Większość preparatów pachnie miętowo / lawendowo / ziołowo / „antykomarowo”, poza Hedrinem, który ma zapach o nutach owocowych. Sora Lotion dodatkowo deklaruje działanie antykomarowe.
  • Najsilniejszy i najdłużej utrzymujący się zapach ma Sora Protect, jednocześnie jej konsystencja jest najbardziej tłusta i osadza się na włosach.
  • Kliniczną sprawdzoną skuteczność deklarują gumki Leeloop („skuteczność potwierdzona przez 3 niezależne instytuty”) i Hedrin Ochrona („o klinicznie potwierdzonym działaniu”)
  • Paranit i Sora Lotion deklarują pozytywny wpływ na kondycję skóry i włosów, dodatkowo Sora Lotion deklaruje łagodzenie podrażnień i swędzenia.
  • Nitolic Prevent Plus deklaruje fizyczny mechanizm działania, który poprzez film na włosach uniemożliwia wszom składanie jaj. Jednocześnie jednak rekomenduje również używanie preparatu na odzieży.
  • Paranit jest przebadany dermatologicznie.
  • Hedrin i Sora Protect można stosować od 6 miesiąca życia, Nitolic powyżej 2 roku, a Paranit powyżej 3 roku życia. O Sora Lotion nie wiemy.
  • Dodatkowo: producent Hedrin rekomenduje użycie go przed randką. Pozostawiamy bez komentarza!

Nie porównujemy cen preparatów, jako że są spore różnice pomiędzy aptekami internetowymi i różnymi aptekami stacjonarnymi. Apteki internetowe mają bardzo zróżnicowane koszty wysyłek, część producentów i sprzedawców organizuje też akcje rabatowe, ceny produktów nie są więc stałe. Generalnie gumki są droższe niż psikacze, a spośród psikaczy najtańsze są preparaty Sora. Szukajcie okazji!

Jeśli znasz inne preparaty odstraszające wszy, których nie uwzględniłyśmy w powyższym zestawieniu – napisz do nas! Przetestujemy, uzupełnimy!

Nie dajcie się wszom! Trzymamy kciuki!


A teraz dla najwytrwalszych systematyczne zestawienie danych z opakowań i ulotek. Dziękujemy, że nadal czytasz! To właśnie dla Ciebie mozolnie kompletowałyśmy te informacje!

Leeloop - gumki do włosów

Kategoria Gumka do włosów przeciw wszom.

Zawartość 4 gumki – do 2 miesięcy ochrony.

Skład Kompleks 8 olejków eterycznych – naturalna substancja czynna (kompleks Phyto Clear) – brak dalszych danych.

Dopuszczenia Powyżej 3 lat, Niewskazany do stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Ostrzeżenia Unikać dotykania gumką oczu i ust. Po użyciu dokładnie umyć ręce. W razie wystąpienia niepożądanej rekcji na skórze lub włosach zaprzestać stosowania produktu i umyć skórę / włosy. W razie kontaktu z produktem przemyć miejsce kontaktu i w razie potrzeby skontaktować się z lekarzem.

Sposób stosowania Upewnij się że na głowie nie ma żadnych wszy i gnid. Przed założeniem włosy dziecka muszą być całkowicie wysuszone. Otwórz torebkę z pojedynczą gumką Leeloop. Rozciągaj gumkę do włosów przez 3 sekundy. Uformuj kucyk, kok lub warkocz i zwiąż włosy gumką Leeloop. Zdjąć gumkę z włosów przed snem. Nie moczyć – zdjąć przed kąpielą lub prysznicem.

Inne Jedyna w swoim rodzaju elastyczna gumka do włosów przeciw wszom. Jest nasączona naturalnymi substancjami, dzięki czemu łatwo zapobiega zarażaniu się wszami. Dzięki wyjątkowemu procesowi który zamyka naszą naturalną substancję (kompleks „phyto Clear), gumka do włosów Leeloop wydziela fantastyczny zapach, uwielbiany przez dzieci… a znienawidzony przez wszy. Zabawna, przyjazna dla dzieci i niezwykle łatwa w użyciu… wystarczy założyć.

Nie badana na zwierzętach  (zakładam, że poza wszami – przypis MAMY z GŁOWY:)

CichoWsza - gumki do włosów

Kategoria Gumka do włosów. 

Zawartość 4 gumki – ochrona na 2 miesiące.

Skład Olejek eteryczny z rozmarynu, olejek eteryczny z drzewa herbacianego, wyciąg z oleju Miodli indyjskiej, olejek eteryczny z mięty pieprzowej, olejek eteryczny z Citronelli, wyciąg z szałwii, olejek eteryczny z lawendy, olejek z kopru włoskiego.

Dopuszczenia Powyżej 3 roku życia.

Ostrzeżenia Nie dopuszczać do kontaktu z oczami. Nie używać gdy na skórze są rany i podrażnienia, jeśli skóra jest zaczerwieniona, spuchnięta, podrażniona lub swędzi, należy natychmiast dokładnie umyć i spłukać skórę głowy.

Sposób stosowania Umyj włosy dziecka. Dokładnie wysusz. Zwiąż włosy według uznania. Nie mocz gumek w wodzie lub w żadnym innym płynie.

Hedrin Ochrona

Kategoria Wyrób medyczny. Odżywka w sprayu do włosów. 

Zawartość 120 ml.

Skład Składniki 1, 2-Octanodiol (Activdiol znak ochrony) PEG-6 glicerydy kaprylowe/kaprynowe, PEG-12 dimetikon, karbomer, wodorotlenek sodu, aromat (zawiera limonen), woda.

Dopuszczenia Od 6 miesiąca życia i starszych. Brak informacji o stosowaniu u kobiet w ciąży i matek karmiących.

Ostrzeżenia Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik. W przypadku wystąpienia wysypki na skórze lub innych objawów alergii należy przerwać stosowanie produktu i udać się do lekarza. Nie stosować na uszkodzoną skórę. W przypadku dostania się preparatu do oczu przemyć wodą. Jeśli podrażnienie utrzymuje się należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Zachować ostrożność podczas rozpylania, aby spray nie dostał się do oczu i na twarz. Nie należy go wdychać. Został stworzony z nielotnych substancji. Należy jednak zachować standardowe środki ostrożności; zawsze należy trzymać włosy z dala od źródła ognia.

Sposób stosowania Regularnie po każdym umyciu włosów (co najmniej 2 razy w tygodniu) jako część normalnej higieny. Na mokre włosy – wysuszyć włosy ręcznikiem. Potem rozprowadzić spray i rozczesać włosy grzebieniem. Na suche włosy spryskać włosy sprayem i rozczesać grzebieniem. Nie trzeba spłukiwać. Wystarczy wysuszyć suszarką lub pozostawić, aby włosy same wyschły.

Inne Odżywka w sprayu zapobiegająca rozwinięciu się wszawicy, o klinicznie potwierdzonym działaniu. Należy stosować regularnie, zawsze w przypadku, gdy istnieje zwiększone zagrożenie zarażenia wszawicą – szczególnie w takich sytuacjach jak zabawy, randki, przyjęcia, nocowania u znajomych oraz gdy dzieci wracają do szkoły. Owocowy zapach pomarańczy i mango sprawia, że włosy pachną świeżo.

Sora Lotion

Kategoria Kosmetyk. Kuracja z szamponem Sora Forte.

Zawartość 100 ml.

Skład Aqua, Alcohol Denat., Betaine, Aloe Barbadensis Leaf Extract,Peg-40  Hydrogenated Castor Oil, Panthenol, Allantoin, Chamomille Recutita Flower Extract, Calendula Officinalis Extract, Lavandula Angustifolia Flower Oil, Rosmarinus Officinalis Leaf Oil, Menthol, N-Cetylpyridinum Chloride, Hydrolyzed Wheat Protein, Propylene Glycol, Butylene Glycol, Diazolidinyl Urea, Methylparaben, Propylparaben, Citral, Eugenol, Geraniol, Farnesol, Linalool, Citronellol, Limonene.

Dopuszczenia bd.

Ostrzeżenia Brak.

Sposób stosowania Spryskiwać włosy profilaktycznie z częstotliwością konieczną do podtrzymania zapachu olejków. Wmasowywać w osłoniętą skórę głowy w stanach podrażnienia i swędzenia.

Inne Zawiera w swoim składzie naturalne olejki z cytronelli, rozmarynu, lawendy oraz metol, dzięki czemu działa odstraszająco na owady (np. wszy i komary). Receptura została wzbogacona o alantoinę, d-panthenol, wyciąg z aloesu, rumianku, nagietka oraz keratynę roślinna. Lotion działa łagodząco i koi stany podrażnienia skóry głowy oraz minimalizuje swędzenie. Ponadto sprawia, że włosy łatwo się rozczesują, są nawilżone, miękkie i gładkie w dotyku. Systematyczne stosowany poprawia wygląd i kondycję włosów oraz poprawia stan skóry głowy.

Paranit Ochronny

Kategoria Kosmetyk. Odżywka w sprayu dba o zdrowy wygląd włosów.

Zawartość 100 ml

Skład water, alcohol denat., hydroxyproplyrimonium, honey, propylene glycol, PEG-40 hydrogenated castor oil, melia azadiarachta seed oil, PEG-7 amodimetichone, silicone qyaterenium-8, tymus vulgaris oil, 4-terpineol, parfum, limonene, linalool, citronellol.

Dopuszczenia Od 3 roku życia. Brak informacji o możliwości stosowania przez kobiety w ciąży i karmiące.

Ostrzeżenia W przypadku dostania się produktu do oczu, należy przemyć je dużą ilością wody. W przypadku wystąpienia reakcji skórnej, zaprzestać stosowania.

Sposób stosowania Stosuj codziennie w przypadku pojawienia się wszawicy w Twoim otoczeniu lub natychmiast po jej wyeliminowaniu. Codziennie rano rozpyl na czyste lub osuszone ręcznikiem i stylizowane jak zazwyczaj włosy. Upewnij się, że preparat pokrył wszystkie włosy, w tym okolice szyi i obszar za uszami. Pozostaw do wyschnięcia bez użycia ciepła.

Inne Utrzymuje zdrowy wygląd i dobrą kondycję skóry podczas pojawienia się wszawicy głowowej w Twoim otoczeniu. Pomaga również zmniejszyć ryzyko zakażenia wszawicą głowową poprzez tworzenie środowiska nieprzyjaznego dla wszy. Zawiera naturalne olejki, przebadany dermatologicznie i może być stosowany przez całą rodzinę. Nietłusta konsystencja, samoschnący. Przyjemny zapach.

Nitolic Prevent Plus

Kategoria Wyrób medyczny. 

Zawartość Objętość – 75 ml – na 60 zabiegów, 150 ml – na 120 zabiegów.

Skład Skład: PEG 12 dimetikon, hydrolizowane protein pszenicy, olejek z drzewa herbacianego, olejek z mięty pieprzowej, olejek lawendowy, etoksylowany olej rycynowy, fenoksyetanol/ethylheksylgliceryna, woda.

Dopuszczenia Nie stosować u dzieci poniżej 2 roku życia. W czasie ciąży i karmienia przed użyciem wyrobu skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Ostrzeżenia Nie stosować w przypadku stwierdzenia nadwrażliwości na którykolwiek ze składników wyrobu. Wyrób przeznaczony wyłącznie do użytku zewnętrznego, do aplikacji na nieuszkodzoną skórę głowy i na włosy. Bezwzględnie unikać kontaktu wyrobu z oczami oraz błonami śluzowymi ust i nosa.

Sposób stosowania Stosować 2x w tygodniu lub częściej. Do codziennego stosowania. Równomiernie rozpyl na suche włosy dziecka przed jego wyjściem do szkoły lub na zajęcia. Może być także stosowany na ubraniach – spryskaj nim czapkę, kołnierz kurtki lub kaptur, aby zapewnić dziecku pełną ochronę. Wstrząsnąć i rozpylić na suche włosy.

Inne Mechanizm działania: fizyczny, tworzy na powierzchni włosa ochronny film, który uniemożliwia pasożytom zasiedlenie włosów i złożenie jaj. Działanie ochronne utrzymuje się do umycia włosów. Nie pozostawia plam i nie tłuści włosów, zawiera składniki pochodzenia naturalnego.

Sora Protect

Kategoria wyrób medyczny 

Zawartość 50 ml

Skład Isododecane, Hydrogenated Tetradecenyl/Metyl Pentadecene, Cyclopentasiloxane, 4-terpineol, Salvia Lavandulaefolia Leaf Oil, Neem Oil, Citronella Oil, Geraniol Oil.

Dopuszczenia Produkt bezpieczny dla dzieci od 6 miesiąca życia. W przypadku gdy pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, zastosowanie wyrobu medycznego powinna skonsultować z lekarzem.

Ostrzeżenia Nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników wyrobu. W przypadku pojawienia się reakcji alergicznej należy zaprzestać stosowania wyrobu i skontaktować się z lekarzem. Wyrobu nie należy stosować na uszkodzoną skórę.  Uwaga: wyrób może pozostawiać tłuste plamy na odzieży, których usunięcie będzie wymagało zastosowania odpowiednich środków. W trakcie stosowania należy unikać kontaktu wyrobu z otwartym źródłem ognia lub innym źródłem ciepła.  U małych dzieci aplikacja wyrobu powinna być prowadzona pod kontrolą osoby dorosłej. W przypadku przedostania się wyrobu do oczu bądź błon śluzowych ust, nosa należy przemyć je dużą ilością wody.

Sposób stosowania Do codziennego stosowania na nieuszkodzoną skórę głowy i włosy. Przed zastosowaniem należy wstrząsnąć opakowaniem, następnie z odległości 30-40 cm. spryskać skórę głowy i włosy, pozostawić do wyschnięcia.

Inne Do stosowania w celu zapobiegania zarażeniu się wszawicą, zarówno przez dzieci jak i dorosłych. Naturalne składniki tworzą nieprzyjazne środowisko do przedostania się wszy, jednocześnie dbają o zdrowy wygląd i dobry stan włosów. Do stosowania w przypadku gdy: pacjent chce uniknąć ponownego zarażenia się wszawicą, w otoczeniu dziecka panuje wszawica np. w szkole albo w przedszkolu, wśród domowników ktoś jest zarażony wszawicą, pacjent przebywa w dużych skupiskach ludzi, gdzie panują złe warunki higieniczno-sanitarne np. wycieczki, obozy, schroniska.