W naszym wszowym świecie dość rzadko zdarzają się nam miłe niespodzianki. Tym bardziej je uwielbiamy! I właśnie taką wspaniałą niespodzianką było natknięcie się na książeczkę dla dzieci „Wszy są wszędzie!” wydawnictwa Jedność.

Książeczka opowiada historię inspektora Myszy, który zostaje wezwany do rozwiązania zagadki drapiących się dzieci w przedszkolu… „To sprawa niecierpiąca zwłoki….” Skąd my to znamy!

Atutem książki są zabawne ilustracje i humorystyczne podejście do tematu. Same wszy również wyglądają całkiem sympatycznie… Są bezczelne, kradną krew, składają jaja… I są bardzo cwane. Nic sobie nie robią z przygotowanych przez inspektora kajdanek… Historia trzyma w napięciu, ale na szczęście dobrze się kończy. I dzieci, i rodzice mogą spać spokojnie. A inspektor Mysz – no cóż, przeczytajcie sami!

Największy plus jednak za rozprawianie się z wszowymi stereotypami – wszy nie biorą się z brudu. Fakty i mity zebrane są na końcowej stronie i prosto wytłumaczone. Brawo!

Można się jak zawsze czepiać drobiazgów merytorycznych – no jak nie my to kto ;), ale najważniejsze kwestie opisane są we właściwy sposób. Książka z pewnością pozwala przedszkolakom oswoić się ze zjawiskiem wszawicy. Jak z każdym trudnym tematem – najlepiej zrobić nim dziecko zetknie się z wszami u siebie lub swoich kolegów! A jako że większość przedszkoli i szkół zmaga się z tym problemem – to spotkanie jest raczej nieuniknione.

Wszawica jest powszechną, normalną przypadłością, ciągle niestety obarczoną błędnymi konotacjami. A tymczasem jest zwykłą chorobą wieku dziecięcego, i trzeba o niej zwyczajnie rozmawiać. Również z dziećmi. Już dawno temu pisaliśmy o ogromnym niedosycie literatury w tej tematyce (https://mamyzglowy.pl/co-robia-wszy-w-ksiazkach-dla-dzieci/)! Tym bardziej nas cieszy ta książeczka! Z radością stawiamy na naszej wszowej półeczce!

Książkę można kupić bezpośrednio w wydawnictwie i w wielu innych księgarniach!

 

PS. Cały czas czekamy na mądrą książkę o wszach dla dzieci szkolnych…. Jak się nie doczekamy to napiszemy same!

zdjęcia ze strony wydawnictwa